Haberler

Harun Yıldızlı’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Basın Açıklaması

By 4 Mayıs 2020 Mart 15th, 2023 2.284 Comments

 

CHP Kocaeli İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeni ile bir basın açıklaması düzenledi. Yıldızlı yaptığı açıklamada, “Emekçinin antidemokratik uygulamalarla diken üstüne yaşamak zorunda bırakılmasına ne bugün ne de yarın susmayacağız” dedi.

COVİD-19 UYARISI

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHPKocaeli İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak adlandırılan İşçi ve Emekçi Bayramı nedeni ile bir mesaj yayınladı. Covid-19 salgını ile meydanlarda olamayacaklarını ifade eden Yıldızlı, “Yarattıkları krizin bedelini ödetilmeye çalıştırdıkları her emekçinin antidemokratik uygulamalarla diken üstüne yaşamak zorunda bırakılmasına ne bugün ne de yarın susmayacağız” diye konuştu.

SESİMİZİ DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ

Başkan Yıldızlı yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını nedeniyle salgının etkilerini azaltmak ve yayılımının önüne geçmek amacıyla sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek adına, 1 Mayıs İşçi Bayramında meydanlarda olamayacağız. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, yine tüm emekçilerle hep birlikte haykırmaya devam edeceğiz. Evde kalsak bile emek, ekmek ve hak mücadelesini elbette devam ettireceğiz. Bu yıl 1 Mayıs’ı hem virüs salgını, hem de ekonomik zorluklarla karşılayan tüm emekçiler için sesimizi daha da yükselteceğiz” ifadelerine yer verdi.

İŞTEN ÇIKARTILMALAR YASAL HALE GELDİ

İktidara sorular yönelten Yıldızlı, “Geçtiğimiz zor günlerde işine son verilen emekçilerin kira, fatura ve kredi borçları ne olacak? 20 yaş altı sokağa çıkma yasağına rağmen, milyonlarca genç çalışan bu yasaktan muaf tutuldu. Bu gençlerin hakları nerede? Sözde işten çıkarmalar yasaklanırken ücretsiz iznin önü açıldı. İşverene 2 bin 943 lira ödemesi koşulu ile işten çıkartılmalar yasal hale geldi. Ücretsiz izne gönderilecek işçilerin sofrasına bu mübarek ayda kim aş koyacak? Bu konuların takipçisi olacağız. “ diye konuştu.

NE BUGÜN NE DE YARIN SUSMAYACAĞIZ.

Emek sömürüsünden tutun da çocuk işçilere, kadın işçilerin yaşadıklarından tutun da, iş kazalarında kaybettiğimiz emekçilerin haklarına kadar her konuda söylemlerimizi ve işçi sınıfının taleplerini haykırmaya devam edeceğiz. İşsiz kalan, hukuksuzlukla güvensiz bir ortamda yaşamaya mecbur edilen, yarattıkları krizin bedelini ödetilmeye çalıştırdıkları her emekçinin antidemokratik uygulamalarla diken üstüne yaşamak zorunda bırakılmasına ne bugün ne de yarın susmayacağız.

 

EN BÜYÜK SORUMLULUKTUR

İşçilerin, emekçilerin kazanılmış haklarını korumak ve daha güzel adil paylaşımın olduğu, demokratik, barış ve kardeşlik dolu bir gelecek istiyorsak bugün ille de meydanlarda olmamıza gerek yok. Bu 1 Mayıs’ta daha güçlü, örgütlü durmak, taleplerimizi her platformda haykırmak, hepimizin omuzlarındaki en büyük sorumluluktur. CHP Kocaeli olarak birliğimizi, mücadelemizi ve dayanışmamızı tüm gücümüzle bulunduğumuz her yerden göstereceğiz.

GÜZEL GÜNLERİN YAKIN

Şimdi bu bilinçle, herkesi bu mücadeleyi sürdürmeye, yeniden halaylar çekeceğimiz günler gelene kadar “Haklıyız Kazanacağız” diyen nasırlı ellerin, kömür karası gözlerin yanında olmaya davet ediyorum. Emeğin, dayanışmanın, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın bayrağını hep birlikte dalgalandıracağımız güzel günlerin yakın olduğuna duyduğum inançla diyorum ki ‘Yaşasın 1 Mayıs’