Haberler

Harun Yıldızlı; AKP Yatıyor, Kalkıyor “İzmit Büyükşehir” Diyor!

By 24 Haziran 2020 1.012 Comments

“Yıllardır Kocaeli’ne ne yaptılar?” diyerek Kocaeli’nde ki AKP’li belediyeleri eleştiren CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı; “Yatıyorlar İzmit Büyükşehir, kalkıyorlar İzmit Büyükşehir. İzmit Belediyesi demiyorum İzmit Büyükşehir diyorum farkındaysan. Önce kendilerine baksınlar” dedi.

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı il binasında kent gündemine dair Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni  Ahmet Akçaalan’ın sorularını yanıtladı. AKP’nin Kocaeli’nde tek gündeminin İzmit Belediyesi olduğunu belirten Yıldızlı; “Yatıyorlar kalkıyorlar İzmit Büyükşehir ile uğraşıyorlar. Yatıyorlar İzmit Büyükşehir, kalkıyorlar İzmit Büyükşehir. İzmit Belediyesi demiyorum İzmit Büyükşehir diyorum farkındaysan. Önce kendilerine baksınlar. Yıllardır Kocaeli’ne ne yaptılar?” dedi.

BU ŞEKİLDE YÖNETİM KİMSENİN İÇİNE SİNMEZ

Biz siyasetçiyiz, siyaset yapacağız ama önce sağlığı ön planda tutmamız gerekiyor. Sayın Genel Başkanımız hep bu süreçte önerilerle gitti. Çözüm önerileri sundu. Çünkü bu küresel bir kriz. Peki hükümet ne yaptı? Bilim Kurulunu topladılar, eczacılar ve tabip odasını davet etmediler. Hep bir topal ayak bıraktılar. Ekonomik konsey toplamadılar. İşsizlik rakamları salgın sonrası daha da artacak. Kamu bankaları AKP’nin arpalığı oldu. İşçinin kıdem tazminatına göz yumdular. FETÖ ile iş birliği yaptıklarını kendileri canlı yayında açıkladılar.

SAYIŞTAY’I TAKAN YOK

Mafya matik troller ortaya çıktı. İçişleri Bakanı diyor ki tatil, Sağlık Bakanı olur verdik diyor. Sayın Cumhurbaşkanı çıkıyor gönlüm el vermedi diyor. Devletin bu şekilde yönetilmesi kimsenin içine sinmez. Sayın genel başkanımız buhrandan çıkış çağrısı yapıyor. Çıkıp Bay Kemal Bay Kemal diyorlar. Kamuda israfa son vereceğine dair bir taahhüt ortaya koyuyor. Yeni bir merkez ve yerel dengesi kurulmalı diyor. Devlet yönetiminde gerçek liyakat esas alınmalı diyor. Sayıştay gerçek işlevine geri dönmeli. Şimdi Sayıştay’ı takan yok. Özel kurulların güvencesi sağlanmalı. Merkez Bankası başta olmak üzere.

BİLİM KURULU ÖZERK DEĞİL

Bizim bilime saygımız var. Bilim Kurullarının eksik kalan kısmı Tabip odaları yok, eczacılar yok. Bunları yok sayıyorlar. Neden, çünkü dikensiz gül bahçesi istiyorlar. Bakın baroların son durumu ortada. Biz seçildiğimiz günden beri toplumun her kesimi ile görüşüyorum. Çünkü CHP toplumun birleştirici gücü. Biz özellikle bu dönemde sağlık çalışanlarına müteşekkiriz. Sağlık Bakanı demeyelim de Bilim Kurulu’nun vereceği kararlara saygımız var. Ama görüyoruz ki Bilim Kurulunun da eksikleri var, özerk değil. Bilim Kurulu işini gönül kuruluna bıraktı. Ben tek başıma bir şey ifade etmem. Devlet yönetiminde ben bilirim yok, ortak akıl önemli.

BU DÖNEM SİYASET VAKTİ DEĞİL

Aslında anlatılıyor. Ne diyorlardı hep, CHP gelecek topluma yardım kesilecek. Öyle mi oldu. Ankara, İstanbul, Mersin, Adana, Antalya, 11 Büyükşehirde öyle mi oldu; İzmit’te öyle mi oldu. Olmadı. Bunu gördünüz. Genel Başkanımızın kesin talimatı var; kimse yatağa aç girmeyecek diye. Bakın biz Kocaeli’de 5 bin tane koli yardımı yaptık. CHP örgütleri olarak. İlçe başkanlarımıza kesinlikle insan ayırt etmeyin dedim. Corona Virüs nedeniyle evine ekmek girmeyen insanlara dokunalım dedik. Bu dönem siyaset vakti değil, önce sağlık. Biz tabi ki tek adam rejimini savunmuyoruz, parlamenter sistemin gerekliliğinden söz ediyoruz ama bunların zamanı şimdi değil.

SOSYAL MEDYA VE ANKETLER HER ŞEYİ GÖSTERİYOR

Devlet içinde devlet diye bir şey olmaz. Türkiye Cumhuriyeti tek bir bütündür. CHP’li belediyelerin yardımları kesilmeye çalışıldı. Sosyal medya, anketler her şeyi gösteriyor. Halka yardım et de nasıl edersen et. Bu küresel bir kriz. Toplumun her kesimine yardım edilmeli. CHP de bunu yaptı ama engellemelerle karşılaştı. Bu durum iyi anlatıldı, halk da gördü zaten. Virüs de partili ayırmıyor. CHP, insan ayırt etmeden yardım eli uzattı.

CHP’Lİ, AKP’Lİ AYIRT ETMİYORUZ

2017’de ki referandumdan sonra Türkiye’de siyaset yapma biçimi değişti. Türkiye’ye 50+1 diye bir sistem geldi biliyorsunuz. Genel Başkanımızın bunda emeği büyük. Biliyorsunuz İyi Parti’nin meclise girmesini engellemelerine rağmen Genel Başkanımız elinden geleni yaptı. Çünkü halkayı genişletelim diyor. Bakın bayramda da herkesle görüşen sadece CHP olmuştur. Ben de Kocaeli’de ilk olarak Kenan Akman’ı aradım. Erol Köse, ilçe başkanları, devlet erkanından Sayın Valiyi aradım, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı, MHP, İyi Parti, SP, HDP İl Başkanı, eski vekiller… Toplumun her kesiminden bir sürü insanla görüştüm.

42 YAŞINDAYIM, İKTİDAR GÖRMEK İSTİYORUM

CHP toplumun her kesimi ile ilişki kurabilir bir pozisyonda. Bu sözde değil özde. Bizim ittifak çerçevemiz daha da büyüyecek. Çünkü insanlar dertli. İnsanların problemlerini çözebilmemiz için bu insanların kendilerini ifade edebilmeleri lazım. Ben 42 yaşındayım, daha iktidar görmedim.  Ben iktidar görmek istiyorum, CHP Kocaeli’de iktidar olacak. En son 1987 yılı. Bizim çalışmalarımızın bütün amacı iktidar olmak. Kocaeli’de 472 tane mahalle var. Bu mahallelerin hepsini dolaşıp, bütün muhtarlarımız ile irtibat halinde olacağız. Apartman görevlileri çok önemli bir proje, Hepsine ulaşacağız. Biz iktidar için toplumun her kesimi ile iç içe olacağız.

MUHTARIN BİZİ KAPIDAN KOVACAK HALİ YOK

Biz gidip Allah’ın selamını vereceğiz. Bizi kapıdan kovacak hali yok. Ama nezaket sınırını aşanlar var. Facebook’ta nahoş şeyler yazanlar oluyor. Ben hiçbir partiyle ilgili kötü bir şey yazılmasını doğru bulmuyorum. Toplum artık öyle bir hale geldi ki yan yana gelemiyoruz. Siyasette sevgi dili çok önemli. Ben halkın derdiyle ilgileniyorum. 3 buçuk milyon genç sınava girecek, biz bununla ilgileniyoruz mesela. Ekonomiyle ilgileniyoruz. Örneğin, kamuda israfa son verilmeli. Devletin tüm kapasitesini verimli bir şekilde kullanması çok önemli. Hükümet yerel yönetimlerin halka doğrudan ulaşabilme kapasitesi ile genel yönetimi birleştirerek hizmetin milletimize etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamalı.

SİYASETÇİ ULAŞILABİLİR OLMALI

Gölcük, Derince, Darıca, Karamürsel. Biz burada iktidar olacağız. Hem yerelde hem genelde. Biz bilimi ve aklı öne planda tutarak, millet ittifakını genişleterek iktidar olacağız. Daha fazla çalışacağız. Eksik yerlerimizi görüyoruz. Demek ki yeterli ulaşamamışız. Dersimize iyi çalışıyoruz. Şuanda ilçe başkanlarımız çalışıyor. Ben yeni seçilen bir il başkanıyım. Hala tebrik görüşmeleri, ziyaretler devam ediyor. Siyasetçi ulaşılabilir olmalı. Buna özen gösteriyorum.

MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR

O bir belediye başkanı. Tabi ki belediye başkanı da ulaşılabilir olmalı. Özel kalemi var, ekibi var. İnsanlar istiyor ki aradım direk konuşayım. Peki ama kadın boş mu? Ne yaparsan yap eleştiriye maruz kalabiliyorsun. Neticede CHP’nin tek belediye başkanı ama Kocaeli’de 12 ilçe belediye başkanı var, bir tek Fatma Hanım mı var. Demek ki meyve veren ağaç taşlanır.

-Partinin ileri gelenlerinden bazıları İyi Parti ile ittifaka olumsuz baktıklarını dile getirdi. Siz ittifakla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kim bu partililer?  Bu konuda önce Genel Başkanımız, parti sözcüsü, grup başkan vekilleri, Kocaeli milletvekilleri, il başkanının görüşleri esastır. Başka kimse partimizin görüşünü yansıtmaz. İyi Parti bizim ittifak ortağımızdır.

KİMSENİN KAYGISI OLMASIN

İstanbul’da ki fark bir önce ki seçim nasıldı, çok fazla. Ama 31 Mart’ta aşıldı. Demek ki bu olabiliyor. Siyasette devreye yeni yüzler girdi, gençler girdi. İktidar görmemiş insanlar iktidar istiyor. Bizim ülkemiz her şeyin üstesinden gelebilecek bir ülke. Kimsenin kaygısı olmasın.

BEN OLSAM KOCAELİSPOR’U UÇURURUM

Siyasette İzmit odaklı gidiyorlar. Başka bir şey görmedim. Metro projesini bakanlığa devrettiler. Hala Sefa Beyin yaptığı Yürüyüş Yolunda yürüyoruz. Eğri oturup doğru konuşacağız. Hala İZGAZ, Çöp Fabrikası, Buz Pateni, Fethiye Caddesi, Yuvacık Barajı… Yıllardır Kocaeli’ne ne yaptılar? Kocaelispor en parlak dönemini bizim zamanımızda yaşadı. Kocaelispor bu kentin markasıdır. Kocaelispor’a destek vermekle övünüyorlar. Sen koskoca Büyükşehirsin Ben olsam Kocaelispor’u uçururum.

-Yine Kocaeli’nin önemli bir gündemi ile devam edelim. Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüm noktasında Büyükşehir ile İzmit el anlaştı. Bu konuda neler söylersiniz?

Cedit’te elbette burada yaşayan halk mağdur edilmemeliydi. Toplum burada siyaset uğruna zor durumda bırakılamaz. Bu konu da bakanlığa devredildi. Doğru olan yapıldı.

TÜZÜĞÜN DIŞINA ÇIKAN İÇİN GEREKEN YAPILIR

Bizim partimiz çok sesli bir parti. Bu bizim iç meselemiz. Ben basın önünde hiçbir partilimiz hakkında konuşmam. Disiplin konusuna gelince; burası ağır ceza mahkemesi değil. CHP’de bir tüzük var. Tüzüğün dışına çıkan için elbette gereken yapılır. Ben eleştirileri doğru bulmuyorum ama bu partinin görüşünü bağlamaz.

-Tekrar ekonomiye dönersek; kamuda israfın önüne geçilmesi gerektiğini söylediniz, israf noktasında Büyükşehirle ilgili neler söylersiniz?

Bize gelen bir çok şikayet var. Dilovası’nda, Darıca’da, Çayırova’da neler olduğunu biliyorsunuz. Bununla ilgili görüşümüzü ilerleyen zamanda açıklayacağız.

-CHP’nin sessiz kaldığı önemli bir konu var. Kandıra’ya yapılması planlanan Çöp Tesisiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

SU HAVZASI ÜZERİNE ÇÖP TESİSİ YAPILMAZ

Su havzası üzerine çöp tesisi yapmak doğru değildir. Bu da ortak akıl ile karar verilmesi gereken bir konudur. Ortak akılla ilgili kastım, bu konu ile ilgili her kurumun kentin problemine dair görüşlerini aktarmasıdır. Avrupa’ya bakın. Çağdaş dünyaya ayak uydurmalıyız. Umuttepe’ye yapıyordunuz, ne oldu. Böyle olmaz. Bu iş noktasında mesleki disiplinlerin bir araya gelip görüş bildirmeleri gerekmektedir. Tesis de bu görüşler çerçevesinde en uygun yere yapılmalıdır.

Fatma Hanım’ın mustarip olduğu meclis toplantılarına gelirsek, Ak Parti’nin İzmit’te ki muhalefetiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

YATIYORLAR KALKIYORLAR İZMİT

Nahoş bir durum var. Fatma Hanımın işleri hep bir şekilde engelleniyor. Aman iş yaptırmayalım mantığı ile hareket ediliyor. Bakın 27 milyonluk bir proje yapıldı. Yeni çöp aramalar alındı. Kadın şoförler işe alındı. İstihdam için seferber oldu. Kadın pandemi sürecinde canla başla çalıştı. Fatma Hanıma haksızlık yapılıyor.

CHP’de kongre süreci bitti ama dedikodular bitmedi…

Ben de kongre akşamı her şey bitti. Herkes Fatma Hanımla kavga edelim diye bekliyor. Başkanımız bu görüşmenin ardından ziyaretimize gelecek. Kongremizde kimse rakibim değildi. Hepsi benim ağabeyim. Çok nezih bir kongre yaptık. Gece geç saate kadar salon boşalmadı. Bu da iktidarı istediğimizin bir resmidir.

-Kocaeli’nin en önemli ilçelerinden biri olan Gebze’yi konuşalım istiyorum. Gebze tüm partiler tarafından ihmal ediliyor.

HİÇBİR İLÇEMİZİ İHMAL ETMEYECEĞİZ

Ben de bu eleştiriye katılıyorum. Medya da buradan kalkıp oraya gitmiyor. Ben daha mazbatayı almadan Gebze’ye gittim. Tek Gebze değil, o bölgede ki tüm ilçelerimizle çok yakın ilişkilerim var. Haftada iki gün o bölgede olacağız. Stratejik davranacağız. Hiçbir ilçemizi ihmal etmeyeceğiz ve 6 ay sonra bunun meyvesini göreceğiz. Karamürsel’de oyumuz yüzde 45’e çıktı. Biz iktidar olacağız.

-CHP hep HDP ile ittifak kurmakla suçlanıyor. HDP ile ilgili görüşünüz nedir, eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

MASALARDA DEĞİL SOKAKTA OLMAMIZ LAZIM

Süleyman Şah Türbesini sormamız lazım. Burası kimin döneminde nereye gitti diye soruyor muyuz. Bunlar önemli şeyler. Cumhuriyet’in kuruluşundan beri ilk toprak kaybımız Süleyman Şah’tır ve bu önemlidir. Biz toplumun her kesimi ile görüş alışverişi içindeyiz. İl Başkanları masası olması gerektiğini de düşünmüyorum. Bizim masalarda değil sokakta olmamız lazım. Bizim CHP olarak inançla, askeriyeyle, kiliseyle işimiz yok. Bizim ekonomi ile işsiz gençler ile halkın problemi ile işimiz var. Herkes kan ağlıyor. Türkiye çok kuvvetli bir ülke. Ülkemiz yeter ki iyi yönetilsin, her zorluğu aşar. Bakın taşeron işçilerini bizden başka kimse görmedi.

-Kocaeli’ye atanan yeni vali ile ilgili görüşünüz nedir? Biliyorsunuz kendisi daha önce CHP ile sorunlar yaşayan bir isim…

VALİ İLE İLGİLİ ÖN YARGIM YOK

Vali ile ilgili bir ön yargımız yok. Devletin valilerine ihtiyacımız var. Devletin valisine, kaymakamına, emniyet müdürüne saygımız sonsuzdur.

-İktidar tarafından Fatma Hanımın çok eleştirildiği noktalardan biri de işe alımlar. Bu konuda ki düşünceniz nedir?

Kendileri nasıl alıyorlar. Fatma Hanım sınav açıyor. Ben kendisine işin ehlini almasını söylüyorum. Zaten öyle yapıyor. İşin ehli Çin’de ise oradan getir diyorum. Yatıyorlar kalkıyorlar İzmit Büyükşehir ile uğraşıyorlar. Yatıyorlar İzmit Büyükşehir, kalkıyorlar İzmit Büyükşehir. İzmit Belediyesi demiyorum İzmit Büyükşehir diyorum farkındaysan. Önce kendilerine baksınlar. Bir açıklasınlar bakalım kendileri nasıl işe alım yapıyorlar, çok merak ediyorum.

-Siyasette ki bir sonra ki hedefiniz nedir?

ERKEN SEÇİM OLURSA BİR YERE ADAY DEĞİLİM

CHP’yi genelde ve yerelde iktidar yapmak. Erken seçim olursa ben bir yere aday değilim. Ben partimin başındayım. Genel Başkanımız ne derse o. Bizim en büyük hedefimiz Kocaeli’de ve genelde iktidar olmak. Kişilerin hiçbir önemi yok. Biz burayı çekim merkezi yapalım gerisi kendiliğinden gelecektir. Ben partimizi, partililerimizi tartışmam. Burada tek ses olacak. Kimsenin açıklaması partimizi bağlamaz. CHP Kocaeli’de ki yetkilisi il başkanı, ilçe başkanları ve milletvekilleridir.

 

1.012 Comments